Concour gennem tiden

TR-CLUB DK afholdt sit første Concour arrangement i 1977 på FDM's campingplads ved Heatherhill (Heatherhill Camping), heraf navnet: "Årets Heatherhill", selvom man senere afholdt arrangementerne mange andre steder. I det første arrangement var bilerne inddelt i grupper, efterfølgende slog man alle grupper sammen og indførte handicapregler afhængig af bilens alder. I dag vurderes alle biler lige. Flere gange, specielt i forbindelse med jubilæums arrangementer, har der været afholdt publikums afstemninger.

Ud over de traditionelle nationale årlige concour-arrangementer har der været afholdt specielle jubilæums concour og concour i forbindelse med internationale arrangementer. Det har været muligt gennem arkiver, gamle blade og en del telefonsamtaler at finde frem til næsten alle concour-vindere samt anden- og tredjepladser gennem tiderne (bortset fra 20 års jubilæums arrangementet). Derudover har danske biler deltaget i adskillige udenlandske arrangementer og herigennem vundet en del præmier, men da denne liste ikke er komplet gengives i det følgende kun danske arrangementer.

2010 Sørup Herregård

1. Karin Jørgensen, TR3
2. Peter Jørgensen, TR4
3. Per Haagensen, TR4

2007 Fåborg

1. Povl Toftegaard Petersen, TR4
2. Tonny Holm, TR4
3. Jeppe Hamann, TR3A

Herefter blev det besluttet, kun at holde concour i jubilæumsårene.

2006 Fuglsø, Mols

1. Jørn Walsøe, TR3
2. Birthe Mejlgaard, TR6
3. Povl Toftergaard Petersen, TR4

2005 Karrebæksminde

1. Erik Sørensen, TR3
2. Ove Pedersen, TR4
3. Bo Vinholt, TR6

2004 Korsør

1. Gorm Schmidt, TR6
2. Flemming Hjartbro, TR4A

2003 Kerteminde

1. Jørn Walsøe, TR3
2. Flemming Hjartbro, TR4A
3. Erik Sørensen, TR3

2002 Sønderjylland

1. Jørn Walsøe, TR3
2. Thomas Jensen, TR3
3. Henrik & Jørgen Ussing, TR6

2001 Rørvig

1. Per Lemb, TR8
2. Ralf Milton, TR4
3. Jørn Vestergaard, TR4

2000 Hvedholm Slot, Fåborg
(også jubilæumsarrangement)

1. Gorm Schmidt, TR6
2. Per Lemb, TR8
3. Hans Jensen, TR5

1999 Svogerslev

1. Gorm Schmidt, TR6
(kun en deltager)

1998 Marielyst

1. Gorm Schmidt, TR6
2. Mogens Nykjær, TR6
3. Per Lemb, TR8

1997 Samsø

1. Gorm Schmidt, TR6
2. John Knudsen, TR3A
3. Mogens Nykjær, TR6

1996 Heatherhill Camping

1. Gorm Schmidt, TR6
2. Mogens Nykjær, TR6
3. Per Lemb, TR8

1995 Veddelev

1. Gorm Schmidt, TR6
2. Mogens Nykjær, TR6
3. Annette Lintrup, TR8

1994 Lellinge (Hans Jørgen-Lindtrup)

1. Gorm Schmidt, TR6
2. Claus Hansen, TR3A
3. Mogens Nykjær, TR6

1993 Samsø

1. Gorm Schmidt, TR6
2. Jørgen Ostenfeld, TR3A
3. Henrik Vikelgaard, TR5

1992 Gallebjerggård

1. Gorm Schmidt, TR6
2. Claus Hansen TR3A
3. Søren Enghave Larsen, TR6

1991 Heatherhill Camping

1. Gorm Schmidt, TR6
2. Claus Hansen, TR3A
3. Søren Enghave Larsen, TR6

1990 Lellinge (Hans Jørgen Lindtrup)

1. Claus Hansen, TR3A
2. Ole Nørretranders, TR5
3. Søren Enghave Larsen, TR6

15 års jubilæumsarrangement 1990, Resenbro

1. Ole Nørretranders, TR5
2. Søren Enghave Larsen, TR6
3. Jens Chr. Fahrner, TR2

1989 Heatherhill Camping

1. Kjeld Kundby, TR7
2. Robert Ramlöse, TR4A
3. Søren Enghave Larsen, TR6

1988 Heatherhill Camping

1. Søren Enghave Larsen, TR6
2. Hans Jensen, TR5
3. Peter Christiansen, TR7

1987 Marielyst Camping

1. Ole Sørensen, TR6
2. Peter Christiansen, TR7
3. Ove Pedersen, TR4

1986 Heatherhill Camping

1. Ole Nørretranders, TR5
2. Hans Jørgen Bach Nielsen, TR4A
3. Per M. Thygesen, TR6

1985 Heatherhill Camping

1. Hans Jørgen Bach Nielsen, TR4A
2. Ole Nørretranders, TR5
3. Erik Sørensen, TR6

10 års jubilæumsarrangement 1985,
Marielyst, Falster

1. Jan Poulsen, TR3A (tysk)
2. Hans Jørgen Bach Nielsen, TR4A
3. Dieter König, TR6 (tysk)

1984 Heatherhill Camping

1. Hans Jørgen Bach Nielsen, TR4A
2. Peter Fugl Hansen, TR7
3. Ole Nørretranders, TR5

1983 Heatherhill Camping

1. Peter Fugl Hansen, TR7
2. Ole Chr. Sørensen, TR6
3. Ole Nørretranders, TR5

1982 Heatherhill Camping

1. Hans Jørgen Bach Nielsen, TR4A
2. Ole Nørretranders, TR5
3. Robert Ramlöse, TR4

1981 Heatherhill Camping

1. Hans Jørgen Bach Nielsen, TR4A
2. Ole Nørretranders, TR5
3. Michael Flemang, TR4

1980 Heatherhill Camping

1. Oluf Svendsen, TR6
2. Hans Jørgen Bach Nielsen, TR4A
2. Hans Ahlefeldt, TR6
(delt andenplads)

1979 Feddet Camping

1. Hans Jørgen Bach Nielsen, TR4A
2. John Nielsen, TR6
3. Niels Chr. Madsen, TR5

1978 Feddet Camping

1. Ole Nørretranders, TR5
2. John Wikke, TR6
3. Leif Hansen, TR6

1977 Heatherhill Camping

Gruppe 1 TR2: Michael Olsen
Gruppe 2 TR3: Flemming Dombernowsky
Gruppe 3 TR4: Hans Jørgen Bach Nielsen
Gruppe 4 TR5: Ole Nørretranders
Gruppe 5 TR6: John Nielsen
(TR7 kunne dengang ikke deltage)
Efter pointopgørelserne blev Ole Nørretranders nr.1, Hans Jørgen Bach Nielsen nr. 2 og Flemming Dombernowsky nr. 3.

fb10

Untitled-12

Aktivitets kalender
december 2017
De næste 5 events: